Bilgi Yarışması Sorularını Kim Hazırlıyor?

1997 yılında ilk katıldığım yarışma Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun sunduğu “Riziko” olmuştu. Çok güzel bir format olan bu yarışma bile Türkiye koşullarında bir süre sonra tüketilmişti. Oysa aynı yarışmanın orijinal formatı olan “Jeopardy!” ABD’de 1964 yılından beri kısa kesintilere uğrasa da bugün bile yayınlanmaya devam ediyor. Daha sonraki yıllarda yarışma ve genel kültür sevgim katlanarak arttı. 2000 yılında tanıştığım Bilgiyarismasi.com hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Mesaj kısmından bu sorulardan çok daha iyilerini hazırlayabilirim şeklinde yolladığım mesaj cevaplandığında çok sevindiğimi hatırlıyorum. Sonraki yıllarda soru hazırlamak benim için büyük bir tutku haline dönüştü. Tam rakamı bilemesem de bugüne kadar 50 bin sorunun üzerinde soru ürettiğimi söyleyebilirim. Bunlar Bilgiyarismasi.com’un yanısıra Mynet Bilenkazanır, MSN Türkiye, Hürriyet, Milliyet, Fanatik vb sitelerin bilgi yarışması bölümlerinde yayınlandı.

Halen aktif olarak soru hazırlamaya çalışıyorum fakat iş hayatının yoğunluğu bazen gerçekten yorucu olabiliyor. Önümüzdeki dönemlerde bu hobimi biraz daha teknolojik imkanlarla birleştirerek topluma sunmak önemli amaçlarımdan biri olacak.

Eğer siz de bilgi yarışması ya da benzer formatlarda projeler üretiyorsanız ve sorulara ihtiyacınız varsa her zaman bana iletişim numaralarımdan ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla ve bilgiyle kalın…

Gültekin Gülses

Bana Ulaşın

This entry was posted in Bilgi Yarışması Soruları and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.