BİR DAKİKA YÖNETİCİLİĞİ

Efsun Fırtına’nın bir yazısından aldığım aşağıdaki makale, yöneticiler için farklı bir bakış açısı getirmesiyle gerçekten yararlı ve etkili bir yöntem olarak kullanılabilir diye düşünüyorum…

“1 Dakika Yöneticiliği “ kulağa nasıl geliyor?  1 Dakika da yöneticilik olur mu dediğinizi duyar gibi oluyorum. 1 Dakika Yöneticiliği,   daha etkin bir lider olabilmek için  yararlanabileceğiniz  bir yöntem.

Basit anlamda kısa ve net yönergeler ve anında yapacağımız takdir,  onaylama ya da azarlamalarımız da bizim yöneticiliğimizin etkisini artırır. Bu yöntemi bize tanıtan ve bu konuda kitap yazan ünlü yazar, konuşmacı ve danışman Dr. Ken Blanchard’a göre bu işin 3 sırrı var!

1.Sır: 1 Dakika Hedefleri
2.Sır: 1 Dakika Takdiri
3.Sır: 1 Dakika Azarı

1 Dakika Hedefleri, yönetici ve çalışanın/çalışanların iş hedefinin ne olduğu konusunda anlaşmaya vardığı, net hedefin kısa ve öz bir şekilde ortaya konulduğu aşamadır. Bir dakikalık hedef belirlemenin amacı her iki tarafında bu işle ilgili anlayış ve alacakları sorumluluğun teyit edilmesidir. İş hayatında çok sık karşılaştığımız bir konu yönetici ile çalışanın hedeflerinin aynı olmaması, ya da çalışanın yöneticisinin tam olarak kendisinden ne beklediğini bilmemesidir. Hedefler net olmazsa, ortaya istenilen iş çıkmayacaktır. Dolayısıyla da karşılıklı olarak motivasyon azalacaktır.

1 Dakika Takdiri, yönetici ve çalışanı/çalışanları arasında olması gereken pozitif davranışların devamlılığını desteklemeye yönelik yöneticinin, çalışanının iyi bir performansını gördüğü ya da yakaladığı zaman çalışanını takdir etmesidir. Bu  takdiri  gösterirken, çalışanınızın şirket için ne kadar değerli ve önemli olduğunu hissettirmeniz gerekir.

1 Dakika Azarı, yöneticinin, çalışanının bir hatasını gördüğü zaman en kısa sürede çalışanına hatasını söylemesini ve bunu söylerken karşısındaki kişiye bağırıp çağırarak değil, performansında beğenmediği noktayı söyleyerek gerektiğinde hatanın sorumluluğunu da paylaşarak çalışana güven duygusu vermeyi içerir.

1 Dakika Hedefi, 1 Dakika Takdiri, 1 Dakika Azarı hepsinde ortak nokta çalışanınızın elini sıkmak ve ona güvendiğinizi hissettirmektir.  Karşılıklı güven,  çalışan ve lider yönetici arasında olması gereken bir duygudur. İşlerin sağlıklı yürümesi, takım çalışması ve kuvvetli işbirliği için gereklidir.
Unutmayalım güven %100 olmalı, %99.5 bile değil.

This entry was posted in Yönetim and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.