Savaş Dinçel Tiyatrosu Oyuncuları “Yok Artık” Dedirtiyor…

Geçtiğimiz Cuma sevgili arkadaşım Gülden sayesinde haberdar olduğum bir oyuna gitme şansı yakaladım. Oyunun adı “Yok Artık”. Aslında kardeşlerimle bir araya gelme fırsat olması açısından da tercih etmiştim çünkü oyun Bahariye’de Müjdat Gezen Tiyatrosu’ndaydı, mekanın merkezî konumu sebebiyle oyun çıkışı kardeşlerimle oturup bir şeyler yemeyi ve sohbet etmeyi planlamıştım.

Oyuna giderken beklentilerim doğrusu pek de yüksek sayılmazdı. Fakat daha önce “Barışa Şans Verin” oyununu izlediğim ekipten oyuncuların da bulunduğu kadro bana umut vermişti. Böyle bir ruh hali içerisinde çok da kalabalık olmayan bir izleyici grubu arasında yerlerimizi aldık.

Doğrusu küçük bir sahne ve izleyiciyle adeta iç içe geçmiş dekoru görünce beklentimin doğru olduğunu düşünmeye başlamıştım. Oyun renkli bir havada başladı, dakikalar ilerledikçe iyi oyunculukların da etkisiyle beklentimin yükseldiğini farkettim. Her ne kadar dekoru yeterli bulmasam da bu durum biraz da sahne boyutlarının yetersizliğinden kaynaklanıyordu. Fakat oyun ilerledikçe 8-9 kişilik bir oyuncu kadrosu içerisinde; birbirinden özel 5-6 güçlü karakteri ayırt edebildiğimi gördüm. Gerçekten konu bilindik bir konu olsa da karakterler güzel oyunculuklarıyla dimağımda iz bıraktılar.

Oyuna gelirsek; İstanbul gece hayatının yollu kadınlarından birinin dostu yanında öldürülür. Buna şahit olan kadın mafya tarafından öldürülme korkusuyla Anadolu’nun bir dağ köyüne kaçar. Mafyanın tetikçisi ise patronundan para tırtıkladığı ortaya çıkınca aynı avukat sayesinde aynı dağ köyünde kendine yer bulur. Olaylar komik biçimde gelişirken mafya babasının da yardım amacıyla köye ziyarete gelmesiyle durum iyice çığrından çıkar. Bu arada hikayeye küçük bir aşk hikayesi de girivermiştir.

Beklentilerimi oldukça aşan oyunculuklarıyla Savaş Dinçel tiyatrosu oyuncularını çok beğendim. Özellikle Elif, Muhtarın karısı, Himmet gibi karakterler oyunculuklarıyla aklımda yer ettiler. Oyunun en eğlenceli kısımlarının “anlatmayı çok seven köylünün”, “Yetenek Sizsiniz’den” fırlayıp karşınıza çıkmış gibi duran diyalogları olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Çok keyifle izlediğim, üzerinde emek harcanmış “Yok Artık” oyununa katkı veren herkesi tebrik ederim. Bir Cuma akşamı, haftanın stresini atmak ve biraz gülmek isteyenlere, Bahariye Müjdat Gezen Sahnesi’nde Savaş Dinçel Tiyatrosu oyuncularının “Yok Artık” adlı oyununu izlemelerini tavsiye ederim.

Müjdat Gezen Tiyatrosu
Adres: Osmanağa Mh., Kırtasiyeci Sk No:46, Kadıköy
Telefon:(0216) 449 5952

This entry was posted in Tiyatro. Bookmark the permalink.

Comments are closed.